Jdi na obsah Jdi na menu
 


KLOAKA 

Kloaka je vývod trávicí, vylučovací a rozmnožovací soustavy. Tento orgán mají jen ptáci, plazi a obojživelníci.

Dýchací soustava

Všichni hadi kromě krajty a hroznýšů dýchají jen pravou plící. Levá je nefunkční, protože pro svojí činnost nemá dostatek místa. Vodní hadi mají pravou plíci nadměrně vyvinutou, protože u nich má ještě jednu významnou funkci. Spodní plicní lalok je vlastně vzdušný vak, díky němu může had regulovat vztlak ve vodě. Aby se hadi neudusili při polykání kořisti, mají svalnatou dýchací trubici, kterou jsou schopni při polykání vysunout. Hadi vdechují přes dutinu ústní. Vzduch pak pokračuje dál do plic přes průdušnici.

trávicí soustava

Hadi polykají kořist od hlavy a celou. trávení začíná v tlamě. Toxiny u jedovatýh hadů slouží i kromě usmrcení kořisti také k jejímu natrávení. Potrava pak pokračuje krkem a jícnem, díky nimž může had posouvat kořist do žaludku. Žaludek je vlastně rozšířená část střeva. Hadi mají tlusté i tenké střevo. Nestrávené zbytky pak had vyloučí kloakou.

vylučovací soustava

Hadi nemají močový měchýř. Jejich ledviny slouží stejně jako u nás a ostatních obratlovců jako „filtr“, který zachycuje látkové zplodiny. Ty jsou pak vyloučeny v podobě moči. To je u hadů bílá krystalická látka, která obsahuje jen velmi malá množství vody. Had tuto krystalickou látku vyloučí kloakou.

pohlavní soustava

U hadů stejně jako u plazů a savců dochází k vnitřnímu oplodnění. Samci mají párový penis (tzv.: hamipenis) a protáhlá varlata. Při páření často používají jen jednu polovine hemipenisu. Do něj se spermie dostávají z varlat přes močovou trubici. Samice mají vzájemně posunuté vaječníky a u některých druhů chybí levý vaječník.

oběhová soustava

Oběhová soustava hadů se podobá oběhové soustavě ostatních obratlovců. Má však pár specifik. Jednak pochopitelně chybí větev, která zásobuje krví končetiny. Dálší zvláštností je, že hadí srdce má jen 3 části, a to 2 předsíně a 1 komoru. Avšak tato komora je částečně rozdělena, takže protékající krev se v ní nemísí.

nervová soustava

Protože hadi nemají končetiny, je jejich nervová soustava poměrně jednoduchá. Tvoří ji mozek a mícha, která zcela vyplňuje páteřní kanálek. Nervové cesty vedou také k Jacobsonovu orgánu a u některých druhů i k tepločivým jamkám. Proč je nervové zakončení pod těmito receptory se neví. Předpokládá se ale, že je had může používat při některých způsobech chemické komunikace. Nervová zakončení jsou rovněž pod papilami na šupinách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář